Rodzicu, jeżeli Twoje dziecko:
Odbiega rozwojem psychomotorycznym od rówieśników, ma opóźniony rozwój mowy lub w ogóle nie komunikuje się z otoczeniem, nie dąży do kontaktu z Tobą lub innymi dziećmi, zauważasz u niego powtarzające się bezcelowe ruchy (stereotypie), lub ruchy celowe lecz zupełnie niedostosowane do sytuacji w której się pojawiają (manieryzmy), nie bawi się tak jak inne dzieci, nie wykorzystuje w sposób funkcjonalny przedmiotów najlepiej porozmawiać o swoich obawach z lekarzem rodzinnym lub pedagogiem w przedszkolu / żłobku.
Jeżeli ta rozmowa nie rozwieje Twoich wątpliwości najlepiej zgłoś się z dzieckiem do rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na konsultacje z trzema specjalistami: psychologiem, pedagogiem oraz logopedą.
W sytuacji, gdy po badaniu w poradni pracujący tam specjaliści uznają, że rozwój Twojego dziecka nie przebiega prawidłowo, zapewne zasugerują konsultację u lekarza - psychiatry dziecięcego (nie musisz mieć skierowania).
Jeżeli lekarz postawi diagnozę ze spektrum zaburzeń autystycznych (całościowe zaburzenie rozwoju, autyzm, autyzm atypowy, Zespół Aspergera), zgłoś się do:
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zajmującej się zaburzeniami ze spektrum autyzmu, która dokonuje poszerzonej diagnozy i zajmuje się orzecznictwem w zakresie form pomocy dla dzieci z autyzmem z danego regionu. Zespoły Orzekające powoływane przez dyrektora Poradni wydają orzeczenia:
- o potrzebie kształcenia specjalnego w placówkach edukacyjnych,
- o potrzebie indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży,
- o potrzebie zajęć rewalidacyjno- wychowawczych,
oraz opinie:
- o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
Jeżeli Twoje dziecko otrzymało opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, to:
Złóż podanie do dyrektora poradni, która ją wydała lub do dyrektora przedszkola, do którego dziecko uczęszcza o zorganizowanie zajęć wczesnego wspomagania, należy dołączyć otrzymaną opinię.
Jeżeli Twoje dziecko otrzymało orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego to:
Przyjdź do SUBRIDEO. Przeprowadzamy drobiazgową diagnozę obszarów deficytów rozwojowych oraz opracowujemy indywidualny, dla Twojego dziecka, program edukacyjno-terapeutyczny, który będziemy realizować podczas nauki w przedszkolu.
Możesz także uzyskać pomoc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w zakresie świadczeń socjalnych.