Centrum terapii Subrideo wykonuje następujące diagnozy kierunkowe:
1. Diagnoza autyzmu i Zespołu Aspergera
Główny cel to określenie charakteru zaburzeń lub ich wykluczenie.
Przeprowadzona diagnoza powinna być zespołowa w oparciu o standard MAA (Multi-Agency Assessment).
Zespół diagnostyczny składa się z psychologa, pedagoga specjalnego oraz w razie potrzeby neurologopedy, czy terapeuty integracji sensorycznej.
Procedura diagnozy uwzględnia wszystkie sfery rozwoju dziecka.
Obejmuje:
- wywiad z rodzicami – jego zakres dotyczy rozwoju psychofizycznego, komunikacji i zabawy, jak również relacji społecznych. Wywiad kliniczny przeprowadzany jest w formie arkuszy pytań, które wypełniają rodzice.
- analiza dokumentacji dziecka- ważne jest by rodzice dostarczyli możliwie najobszerniejszą dokumentację medyczną, pedagogiczną, psychologiczną oraz materiały w formie nagrań video zawierające niepokojące Rodzica zachowania dziecka.
- obserwacja dziecka – jest to badanie pod kątem kryteriów diagnostycznych, prowadzona przez psychologa oraz pedagoga specjalnego, (neurologopedę oraz terapeutę SI w razie potrzeby). Podczas obserwacji przeprowadza się próby dotyczące funkcji poznawczych oraz komunikacyjnych, jak również celowej zabawy. Obserwacja najczęściej odbywa się w ciągu jednej wizyty, u niżej funkcjonujących dzieci może zostać podzielona na dwa spotkania (u każdego ze specjalistów 4-6 spotkań).
- II obserwacja dziecka – jeśli wystąpi potrzeba kolejne spotkanie z psychologiem lub pedagogiem specjalnym.
- wystawienie opinii przez każdego ze specjalistów, wspólne omówienie wniosków
- przekazanie rozpoznania - pedagog omawia wyniki obserwacji oraz informuje o możliwościach postępowania terapeutycznego.
Cena pełnej diagnozy 700 zł
2. Diagnoza SI
Diagnoza polega na kompleksowych badaniach wykonanych przez certyfikowanego terapeutę SI.
Proces diagnostyczny odbywa się na 2-3 spotkaniach w zależności od współpracy z dzieckiem oraz jego funkcjonowania.
Diagnoza przebiegu procesów integracji sensorycznej składa się z:
1. Wywiadu z rodzicami - rodzic wypełnia ankiety dotyczące przebiegu ciąży, porodu, rozwoju dziecka, przebytych chorób i innych problemów zdrowotnych.
2. Próby kliniczne - dziecko, wykonuje zadania, które mają na celu wykluczenie lub potwierdzenie występowania przetrwałych odruchów, jak również umożliwiają ocenę napięcia mięśniowego, równowagi, koordynacji.
3. Testy kliniczne- wykonywane od 4 roku życia. Badająjące koordynację, zdolność planowania motorycznego, umiejętność zlokalizowania bodźca dotykowego, równowagę oraz współpracę rąk. U dzieci poniżej 4 r.ż. oraz w przypadkach dysfunkcji rozwoju takich jak: autyzm, upośledzenie umysłowe brak współpracy z terapeutą, przeprowadza się diagnozę za pomocą standaryzowanych prób obserwacji klinicznej oraz obserwacji spontanicznej aktywności na sali terapeutycznej.
4. Pisemne podsumowanie diagnozy
Cena pełnej diagnozy 300 zł
*Czym są zaburzenia przetwarzania sensorycznego (SI)? :
-
opóźnienie oraz zaburzenia rozwoju mowy
-
obciążony wywiad okołoporodowy (wcześniactwo, ciąże wysokiego ryzyka, powikłania okołoporodowe)
-
trudności z czytaniem, liczeniem, pisaniem oraz rozpoznawaniem liter, czy cyfr
-
nieprawidłowy chwyt pisarski, zbyt mocny lub zbyt słaby nasisk na ołówek, kredkę, czy długopis, kłopoty z cięciem nożyczkami, grafomotoryką-rysowaniem po śladzie, czy kalkowaniem
-
trudności z prawidłowym utrzymaniem głowy w pozycji pionowej, dziecko podpiera ją ręką lub kładzie się na stoliku
-
kłopoty z orientacją w schemacie własnego ciała- wskazanie części ciała, mylenie strony prawej i lewej
-
trudności z przyjmowaniem posiłków- żuciem, przełykaniem, czy gryzieniem pokarmów, z piciem (dziecko krztusi się)
-
zaburzenia planowania ruchowego-dziecko potyka się, wpada na różne przedmioty, ma problem z samodzielnym ubieraniem, czynności samoobsługowe wykonuje niezdarnie, z trudem, powoli, niezdarnie
-
nadmierna ruchliwość
-
wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe
-
niepewność grawitacyjna-lęk przed wysokością
-
obniżona aktywność ruchowa
-
niewspółmierną reakcję do siły bodźca (dziecko krzyczy, płacze przy dotyku, pomoczeniu wodą ubrania)
-
problemy z rzucaniem i łapaniem piłki
-
skłonności do szybkiego męczenia się, sprawia wrażenie słabego dziecka
-
zaburzoną orientację przestrzenną
-
problemy z koncentracją uwagi
-
Problemy emocjonalne
-
Nadwrażliwość na bodźce zmysłowe np. "dziecko gwałtownie reaguje i długo narzeka nawet na drobne urazy, często mruży oczy; zatyka uszy z powodu hałasu czy określonego dźwięku; zwraca szczególną uwagę na zapachy, które wywołują jego niepokój a czasem zdecydowaną dezaprobatę; unikanie zabaw plasteliną, malowania palcami, unikanie dotykania niektórych faktur i substancji np. kleju, piasku. trudności z tolerancją na obcinanie włosów, czesanie, mycie głowy, podczas mycia zębów miewa odruch wymiotny".
-
Podwrażliwość na bodźce zmysłowe np. "dziecko lubi kręcić się intensywnie i bardzo długo na karuzeli; może celowo uderzać się przedmiotami lub wpadać na ścianę, pocierać dłonie czy inne części ciała rzeczami o chropowatej fakturze, może uparcie obwąchiwać wybrane przedmioty, poszukiwać takich wrażeń jak np. wpatrywanie się w światło lampy sufitowej czy latarki; dziecko lubi smakować nietypowe czy niejadalne rzeczy takie jak np. pasta do butów; może też ignorować ból np. w takich sytuacjach jak dotykanie gorących przedmiotów".
3. Diagnoza neurologopedyczna
4. Diagnoza psychologiczna
5. Ocena rozwoju metodą PEP-R (profilu psychoedukacyjnego)